ZÁKLADNÍ A MATEŘSKÁ ŠKOLA STRAKY

Mateřská škola

Stracká mateřská škola je malá, jednotřídní, heterogenní složení dětí. Kapacita je stanovená na 20 dětí a je plně využitá. Do MŠ dochází děti ze Strak, dle volných míst z obcí přilehlých – Čilce a Zbožíčka. MŠ se snaží o individuální přístup u dětí v jakémkoli směru talentovaných a nadaných a zvýšený zájem o děti s odkladem školní docházky. Umožňujeme vzdělávání dětí se specifickými vzdělávacími potřebami.

V MŠ je respektována individualita dítěte, praktikováno prožitkové učení, vedeme děti ke spolupráci, úctě k sobě a druhým, přirozenému zájmu o získávání poznatků, zvídavosti, seznamujeme děti se zdravým životním stylem, environmentální výchovou, využíváme blízké přírodní prostředí, seznamujeme děti s různými biotopy.

MŠ pracuje podle Rámcového vzdělávacího programu předškolního vzdělávání, nabízíme kvalitní standardní i nadstandardní péči (sportovní a kulturní aktivity, akce pro děti a rodiče, předplavecký kurz, zájmové kroužky, logopedickou prevenci, poradenství, zapůjčení odborné literatury, výlety).

ŠVP mateřské školy částečně vychází z názvu obce – Strakatý rok. Integrované bloky a témata se opírají o pravidelné přírodní biorytmy, místní tradice a zvyky. V průběhu roku zařazujeme různé projekty, spolupracujeme s místní školou, místními organizacemi: Spolek Strackých žen, TJ Straky, s místním skautským oddílem Medúzy, se sousedními mateřskými školami (zejména MŠ Dvory).

S rodinou se snažíme jednat přátelsky na profesní úrovni. Snažíme se o úzkou spolupráci s rodinou – umožňuje pozvolné zvykací pobyty pro nově umístěné děti v MŠ, rodiče mají kdykoli v průběhu dne přístup do třídy MŠ, konzultační pohovory s rodiči o pokrocích či problémech jejich dětí, pořádáme společné akce mateřské školy a rodiny, spolupodílení se na přípravě kulturních akcí a výletů.

Prezentujeme svou práci na veřejnosti: na vývěsce ve středu obce, články v obecních a okresních novinách, vystupování dětí na kulturních akcích ve Strakách a v okolních vesnicích, vystupování na obvodní festivalové přehlídce činnosti mateřských škol Mateřinka v Kolíně, každoroční úspěšná účast ve výtvarné soutěži Záchranáři. Základní škola a mateřská škola informuje rodiče a veřejnost o dění na webových stránkách školy.

V práci děti prakticky využívají PC techniku – zařazujeme vhodné hry, dětské počítačové programy, děti se učí zacházet s počítačovou myší.